Grzybobranie

grzybobranie 8Ponad dwadzieścia kilogramów grzybów uzbierali uczestnicy „Grzybobrania” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie. Zbiory te zostaną wykorzystane na potrawy wigilijne podczas grudniowego Studia Dobrego Smaku w Zameczku.

 

Borowiki, kurki, kanie, czyli II Bliżyńskie Grzybobranie odbyło się w Brześciu 28 września. Do zmagań przystąpiło czternastu uczestników. Punktualnie o godzinie 13.30, spod altany, grzybiarze ruszyli na „łowy”. Na poszukiwanie grzybów mieli dwie i pół godziny. Początkowo, jak mówili uczestnicy nic nie wskazywało na duże zbiory, jednak przysłowie mówi, że im dalej w las, tym więcej drzew, a w tym wypadku grzybów. Wobec tego tuż przed godziną 16, pojedynczo oraz grupami zaczęli się wyłaniać z lasu grzybiarze z koszykami a nawet wiadrami wyładowanymi po brzegi grzybami. Dominowały prawdziwki, których było aż 187 sztuk o łącznej wadze 23,25 kg, trafiło się także kilka kozaków oraz podgrzybków. Mając na uwadze ostatnie głośne w kraju zatrucia, nie zbierano grzybów blaszkowatych. Największą liczbę borowików 70 sztuk zebrała Aleksandra Milanowska, wagowo - Maria Lewocha - 3,55 kg, natomiast największy okaz, 880 g znalazł Maciej Skarus.

Po wspólnym oczyszczeniu grzybów, wszyscy zasiedli przy ognisku, gdzie można było skosztować pieczonej kiełbaski oraz ziemniaków, hitem natomiast okazały się pierogi oraz smażone świeże grzyby.

Składamy ogromne podziękowania za pomoc w organizacji II Bliżyńskiego Grzybobrania Państwu Aleksandrze i Andrzejowi Milanowskim.

Zapraszamy do galerii zdjęć

bip

rodo

uwagamonitoring

Nasi sponsorzy

 

tiserec

Top Market Logo

bs

nofar

vanax

 

Zespoły i Kluby